• شعار سال حوزه «حوزه و فضای مجازی»

   آیت الله اعرافی در مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه مطرح کرد:

   شعار سال حوزه «حوزه و فضای مجازی»

   شعار سال حوزه «حوزه و فضای مجازی»

   مدیر حوزه های علمیه، «حوزه و فضای مجازی» و همچنین راهکارهای نشر معارف الهی در فضای مجازی را به عنوان شعار و سوال سال حوزه علمیه مطرح کرد.


   آیت الله علیرضا اعرافی روز شنبه مورخ 15 شهریور ماه در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید حوزه علمیه که در مدرسه عالی دارالشفا برگزار شد، گفت:
   «علم و دانش که از بزرگترین نعمات الهی است می تواند با جهل های درآمیزد. بالاترین نعمت و فیض الهی اگر با جهل ضمیمه شود باعث خسارت و سقوط انسان می شود.»

   وی افزود:
   «حوزه های علمیه این افتخار را داشتند که نگاه آسمانی و قدسی به علم داشتند و آسیب ها و آفت هایی که می تواند جریان علم را کم ارزش کند را شناختند و آنها را از بین بردند. زمانی کسی علمی را هرچند علم الهی داشته باشد ولی نداند که این علم از چه مبدائی افاده می شود، خسارت است، علمش به ظلمت سوق پیدا می کند.»

   مدیر حوزه علمیه اظهارکرد:
   «اگر ندانیم که علم ما برای چه هدفی باید به کار گرفته شود نیز خسارت خواهیم دید. همه علومی که از عالم غیب افاده می شود، برای نجات و سعادت بشر باید به کار گرفته شود. اگر علم و دانش در این مسیر و در راستای اهداف بلند به کار گرفته نشود، علم سقوط خواهد کرد.»

   وی افزود:
   «اگر می بینیم در عصر جدید و در مقاطعی از عمر بشر، علم و دانش حیات طیبه را به ارمغان نیاورده، دقیقا به این دلیل است. نقد ما به فرهنگ غربی آن است که گنجینه های داشته های خود را با این سه آگاهی نیافته است. آگاهی به اینکه این علم از آن خدا است و باید در مسیر سعادت بشر به کار گرفته شود. باید بدانیم که داشته های ما در برابر عظمت عالم ناچیز است.»

   آیت الله اعرافی تصریح کرد:
   «حوزه علمیه هم باید پرچمدار گسترش مرزهای دانش و علوم اسلامی باشد و هم اینکه این قرائت و تفسیر الهی و معنوی را به دانشگاه و جهان صادر کند تا علوم انسانی و همه دانش های بشر الهی و مایه سعادت بشر شوند.»

   آیت الله اعرافی تصریح کرد:
   «براساس شرایط، آموزش های خود را به شکل مجازی و حتی الامکان حضوری و مجازی دنبال می کنیم، ولی ضمن اینکه بهره گیری از فناوری نوین یک فرصت بزرگ است، ولی می تواند آسیب های جدی نیز داشته باشد.»

   آیت الله اعرافی تصریح کرد:
   «حوزه و مراکز علمی اولین تجربه ورود در فضای مجازی را پشت سر گذاشتند. آزمون پذیرش ورودی امسال، عمدتا به شکل مجازی برگزار شد. ۷۰ درصد دروس به شکل برخط و برون خط برگزار گردید که باید از اساتید بزرگواری که این گونه در صحنه حاضر بودند تشکر کنیم. همچنین آزمون های حوزه به شکل مجازی برگزار شد که بیش از ۱۰۰ هزار نفر در آن شرکت کردند.»

   مدیر حوزه های علمیه کشور اظهارکرد:
   «فرایندهای اداری در مراکز و بخش های مختلف به سمت فضای مجازی و پیشخوان می رود. فوق برنامه های تابستان تا اندازه ای برگزار شد، گستره وسیع تبلیغی نیز دنبال گردید.»

   آیت الله اعرافی با بیان این که رسالت حوزویان در عرصه فضای مجازی را باید بدون آسیب ها جدی بگیریم، اظهارکرد:
   «حوزه علمیه قم تاریخی دیرپای دارد و این شهر محفل نورانیت بوده است در یک صد سال اخیر با حضور مراجع بزرگ و بزرگان علم و دین و درخشش انقلاب و دین این شهر به پایگاهی رفیع مبدل شده است و در آستانه یک صدمین سال آن قرار داریم و دبیرخانه ای در همین رابطه با هماهنگی جامعه مدرسین و شورای عالی دبیرخانه ای تاسیس شده است که امیدواریم مراکز و نهاد و اساتید و طلاب و فضلا ما را در پیشبرد برنامه های دبیرخانه کمک کنند. این دبیرخانه تلاش می کند که گنجینه یکصد ساله قم را بازشناسی کند، ضمن اینکه نگاه آسیب شناسانه و آینده شناسانه نیز دارد.»

   عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، تصریح کرد:
   «حساسیت حوزه نسبت به مقدسات ادیان مقدس و الهی و قرآن کریم و پیامبر اکرم(ص) را به دنیا اعلام می کنیم. چند روز پیش آیت الله العظمی صافی گلپایگانی حساسیت خود را نسبت به این مساله تبیین کردند.»

   وی افزود:
   «در مسایل مرتبط به فرهنگ از جمله فضای مجازی باید کارهای بزرگی انجام شود از جمله زیر ساخت های شبکه داخلی که باید فراهم شود و این تاخیر بزرگ سنگین است. همانگونه که نظام علمی و دانشگاهی ما باید مترقی تر و پیشرو تر باشد و رشد علمی نیز باید روز افزون باشد، ما نیز در حوزه باید تلاش های مضاعفی را به کار ببریم.»

   آیت الله اعرافی تصریح کرد:
   «شعار امسال حوزه را «حوزه و فضای مجازی» اعلام می کنم که در این زمینه چند رشته در عرصه فضای مجازی تعریف شده است. همچنین انجمن فضای مجازی تصویب شد و پروژه هایی چون هوش مصنوعی پایه ریزی شده است که گام های بلندی نیز برداشته است و در قلمروهای برنامه ای و نهادهای تلفیقی برنامه های گسترده ای داشتند. در نهایت «نقش حوزه در بازنمایی اندیشه دینی در فضای مجازی» به عنوان سوال امسال ما معرفی می شود.»

   آیت الله اعرافی تصریح کرد:
   «همه ما باید بدانیم میراث عظیم حوزه با مجاهدت ها و فعالیت ها و تلاش های مستمر علمی و فکری و فرهنگی و جهادی به دست ما سپرده شده است. امروز میراث دار یک گنج فاخر و الهی هستیم. بزرگان ما سختی ها و طعنه ها و زندان ها تحمل کردند و از شهادت با آغوش باز به جان خریدند و به عصر انقلاب اسلامی رسیدیم. شهدای حوزه و دانشگاه و اسلام و انقلاب اسلامی، این میراث رابه ما رساندند.»

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
آدرس: تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، نبش خیابان شانزدهم غربی، پلاک 20
کد پستی: 1515674311
تلفن: 86121084
پست الکترونیک: csri@majazi.ir