• نیاز راهبردی آمریکا به کسب برتری در توسعه 5G

   نیاز راهبردی آمریکا به کسب برتری در توسعه 5G

   نیاز راهبردی آمریکا به کسب برتری در توسعه 5G

   آرتور هرمان ، از کارشناسان برجسته فعال در اندیشکده هادسون، اخیرا طی یادداشتی کوتاه به نیاز استراتژیک آمریکا به کسب برتری در زمینه توسعه اینترنت 5G و ربودن گوی سبقت این رقابت فناورانه از کشور چین، پرداخته است.

   تنش‌های اخیر میان دو قطب اقتصادی بزرگ دنیا یعنی پکن و واشنگتن، تلاش این دو کشور برای کسب برتری جهانی قاطع وارد میدان تازه توسعه ارتباطات بی سیم و نسل جدید اینترنت همراه 5G، کرده است.
   بی‌شک فناوری نسل پنجم اینترنت همراه، انقلابی شگرف در نحوه اتصال ما به اینترنت و ارتباطات محسوب می‌شود. دیر یا زود شبکه‌های 5G سراسر این سیاره را در بر گرفته و همه مظاهر فناوری چون تلفن‌های هوشمند، هوش مصنوعی، اتومبیل‌های بدون راننده و ... را به تسخیر خود در می‌آورد. بر اساس پیش‌بینی انجمن صنعت فناوری ارتباطات آمریکا[1] فعال شدن این فناوری فقط در ایالات متحده، سبب ایجاد 3 میلیون شغل جدید و 500 میلیارد دلار رشد اقتصادی خواهد شد. قطعا این تاثیر بر دیگر مناطق جهان چون آفریقا، و جنوب شرقی آسیا بیش از آمار ذکر شده است.
   این در حالی است که بسیاری از متخصصان معتقدند که اگر چین به قدرت بلامنازع در زمینه توسعه 5G، بدل شود، ایالات متحده به شکل فزاینده‌ای بیش از آن که حرکت رو به پیشرفت خود را حفظ کند، به فناوری‌های گذشته وابسته می‌شود.
   هیئت نوآوری دفاعی پنتاگون[2] اخیرا طی گزارشی اعلام کرده است که اغلب ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت در این کشور، توان و زیرساخت‌های لازم برای ارائه نسل جدید اینترنت همراه به کاربرانشان را ندارند. این نهاد نظامی در ادامه هشدار داد که توسعه‌دهندگان اصلی شبکه اینترنت 5G، ابتکار عمل را در توسعه فناوری‌های دیگری چون وسایل نقلیه هوشمند و اینترنت اشیا در اختیار خواهد داشت و بر اساس شواهد و قرائن موجود، این کشور ایالات متحده آمریکا نخواهد بود.
   جمهوری خلق چین و غول مخابراتی بزرگش، هوآوی، در پی دستیابی به بالاترین سطح کیفیت ممکن در توسعه فناوری 5G هستند. این شرکت علی‌رغم وجود اتهامات متعدد مبنی بر همکاری اطلاعاتی با دولت چین و سرقت داده‌های کاربران، در کنگره جهانی موبایل که طی ماه فوریه امسال در بارسلونا برگزار شد، توانست با 64 کشور برای استفاده از خدمات 5G که ارائه می‌دهد، به توافق نهایی برسد.
   حال این تعداد به بیش از 90 کشور رسیده است و بیش از 60 درصد شرکت‌های طرف قرارداد با هوآوی به کشورهای اروپایی و متحدان نزدیک آمریکا تعلق دارند.
   دلیل این موفقیت بدیع هوآوی فقط به ارائه شرایط و خدمات مطلوب جهت توسعه زیرساخت در کشور میزبان و تخصیص اعتبارات کلان بانکی برای اجرای این طرح محدود نمی‌شود. بی شک دیپلماسی تجاری چین در این زمینه بسیار قدرتمند ظاهر شده و تلاش‌های فعلی ترامپ برای منزوی ساختن شرکت یاد شده چندان موفق نبوده است.
   از سوی دیگر، صنعت ارتباطات ایالات متحده، هنوز به استاندارد‌های کارآمد 5G دست نیافته است و قدرت توسعه موثر و ایمن فناوری یاد شده را ندارد. از همین روی، کارشناسان معتقدند که ترامپ برای پیروزی در این رقابت باید رویکرد خود را از نو تنظیم کرده و به یک استراتژی ملی چهار بخشی روی آورد.
   • طرح برخی ادعاهای بنیادین از سوی آمریکا چون سرقت اطلاعات و همکاری با دولت کمونیست چین، باید علیه هوآوی تداوم یابد. این در حالی است که واشنگتن باید به متحدان خود اطمینان دهد که اگر دوستانش قصد همراهی با این کشور را ندارند و همچنان به همکاری با شرکت چینی مایل هستند، از سوی آمریکا تحت فشار قرار نمی‌گیرند. ایالات متحده همچنان برای حفظ توازن قدرت جهانی خود به حمایت دیگر دولت‌های دموکراتیک نیاز دارد و در غیر این صورت منزوی خواهد شد.
   • ایالات متحده باید به یک رویکرد جدید برای توسعه دسترسی به طیف‌های مختلف فرکانسی داخل کشور خود دست یابد. بی‌شک پاکسازی طیف‌های فرکانسی مختلف که در طول سال‌های اخیر از سوی بخش‌های مختلف این کشور مورد استفاده قرار گرفته است بسیار هزینه‌بر و زمان‌بر خواهد بود اما اشتراک‌گذاری بخشی از طیف‌های تحت کنترل پنتاگون با بخش خصوصی، می‌تواند جایگزینی مناسب برای مزیت اقتصادی بالای چین و تجهیزات ارزان شرکت هوآوی باشد و به مدلی موفق برای همه کشورهای جهان بدل شود.
   • ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت و فعالان حوزه فناوری ایالات متحده، به منظور رقابت با طرف چینی باید به یک استاندارد جهانی مشترک برای توسعه 5G دست یابند. فعالان چینی این حوزه، زیرساخت‌های جدید خود را بر تاسیسات متعلق به نسل سوم و چهارم توسعه می‌دهند و همین امر آن‌ها را قادر به استفاده از برخی زیرساخت‌های قدیمی 3G و 4G می‌کند. این در حالی است که شرکت‌های آمریکایی چون ای.تی اند تی[3] و ورایزن[4]، در نظر دارند که برای توسعه 5G، از باندهایی با فرکانس بالا استفاده کنند. چنین رویکردی، نیاز این شرکت‌ها به سایت‌های سلولی را نسبت به رقیب چینی تا 4 برابر افزایش می‌دهد. ایالات متحده به استانداردی نیاز دارد که به طور گسترده بر استفاده از طیف‌های فرکانسی میانه متمرکز شود.
   • دولت آمریکا باید زنگ هشدار توسعه فناوری‌های کوانتومی و پسا کوانتومی را به صدا درآورد. اگر شبکه‌های 5G آینده در برابر رایانه‌های کوانتومی که می‌توانند به رمزگذاری نامتقارن داده‌ها نفوذ کنند، مقاوم نباشد، هرگز نمی‌تواند از مظاهر مختلف فناوری کوانتومی بهره گیرد و با آن منطبق شود. واشنگتن باید غرب و متحدان خود را در مسیر توسعه امنیت کوانتومی رهبری و هدایت کند.
   به زعم اغلب متخصصان، ایالات متحده نمی‌تواند بدون رهبری موثر کاخ سفید به یک استراتژی کارآمد برای توسعه 5G دست یابد. بی‌شک آمریکا بدون اعمال نفوذ دولت، هرگز نمی‌توانست در جنگ دوم جهانی پیروز شود یا موفق به پرتاب آپولو 11 به مقصد ماه شود. آینده 5G و سایر فناوری‌های راهبردی عناصر اصلی قدرت در آینده هستند و ایالات متحده به هیچ وجه قصد ندارد بر نفوذ و قدرت خود در جهان پایان دهد.

   لینک منبع


   [1] Communications Technology Industry Association
   [2] Pentagon’s Defense Innovation Board
   [3] AT&T
   [4] Verizon
   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
آدرس: تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، نبش خیابان شانزدهم غربی، پلاک 20
کد پستی: 1515674311
تلفن: 86121084
پست الکترونیک: csri@majazi.ir