• دیدار دبیر شورای عالی فضای مجازی با رئیس جامعه‌المصطفی

   دیدار دبیر شورای عالی فضای مجازی با رئیس جامعه‌المصطفی

   دیدار دبیر شورای عالی فضای مجازی با رئیس جامعه‌المصطفی

   رئیس مرکز ملی فضای مجازی و هیئت همراه در دیدار با رئیس جامعه‌المصطفی، نیازهای مطرح‌شده در فضای مجازی و وظیفه نهادهای علمی و دینی، به ویژه جامعه‌المصطفی را در پاسخ‌گویی به این نیازها بررسی کردند.

   حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی، رئیس جامعه‌المصطفی پیش از ظهر امروز، در دیدار رئیس و معاونان مرکز ملی فضای مجازی، ضمن گرامیداشت ایام پیروزی انقلاب اسلامی، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های بین‌المللی جامعه‌المصطفی، نیروی انسانی را برجسته‌ترین سرمایه جامعه‌المصطفی برشمرد و ابراز داشت: تنوع ملیتی جامعه‌المصطفی در دنیای کنونی کم‌نظیر است و در عین توجه به رویکردهای بین‌المللی، زمینه گردهمایی مشتاقان معارف ناب الهی را از ملیت‌های متنوع جهانی فراهم نموده است.

   وی با بیان این که به نسبت تنوع ملیتی، زبان‌های مختلفی در جامعه‌المصطفی مورد توجه قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: دانش‌پژوهان و دانش‌آموختگان جامعه‌المصطفی فعالیت‌های علمی خود را ناظر به چهل زبان زنده دنیا پیگیری می‌کنند و انجمن‌های علمی و فرهنگی طلاب المصطفی، شبکه منسجمی در عرصه‌های علمی و فرهنگی ایجاد نموده اند.

   حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی به گستره حضور جامعهالمصطفی در کشورهای مختلف جهان اشاره نمود و اظهار داشت: زبان فارسی، عنصری مهم در اتصال فرهنگی، فکری و گفتمانی است که دانش‌پژوهان المصطفی از این سرمایه در ارائه مبانی الهی بهره‌گیری می‌کنند.

   رئیس جامعه‌المصطفی با بیان این که هیچ نهادی در ایران، چنین کارنامه پرباری در برگزاری کرسی‌های زبان فارسی ندارد، یادآور شد: کسانی که در فضای برآمده از انقلاب اسلامی با زبان فارسی آشنا می‌شوند، پیوند عمیق فرهنگی با گفتمان انقلاب اسلامی برقرار می‌کنند.

   وی تربیت نیروی توانمند و دارای قابلیت‌های علمی را برای نقش‌آفرینی در گستره گیتی، از رسالت‌های مهم جامعهالمصطفی برشمرد و اذعان داشت: جامعهالمصطفی درب‌های علم و معنویت را به روی تمام مردم عالم و علاقه‌مندان معارف الهی گشوده و در این مسیر، فعالیت‌های علمی و آموزشی خود را منحصر به مذهب و دین ویژه‌ای نکرده است.

   حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی ضمن اشاره به ظرفیت‌های عصر نوین و لزوم بهره‌گیری از ظرفیت فضاهای ارتباطی جدید، به ویژه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، تصریح کرد: جامعه‌المصطفی از سرمایه بزرگی برای حضور در عرصه مجازی برخوردار است و این پیوند را ناظر به نیازهای دنیای کنونی دنبال می‌کند.

   رئیس جامعه‌المصطفی با تأکید بر این که برای حضور در فضای فرهنگی جهان، نیازمند برنامه‌ریزی گسترده هستیم، خاطرنشان کرد: دانشگاه مجازی المصطفی از ظرفیت بالایی برای ارائه آموزش‌های جدید در بستر فضای مجازی برخوردار است و با توجه به تنوع و دایره مخاطبانی، از پیشتازترین مجموعه‌های آموزشی در این عرصه به شمار می‌رود.

   وی دانشگاه مجازی المصطفی را از محورهای توسعه‌ای المصطفی برای ترسیم فعالیت‌های آموزشی پیش رو عنوان کرد و اذعان داشت: با توجه به رشد ابزارهای رسانه‌ای در عصر جدید و دسترسی روزافزون آن به جوامع انسانی، آموزش‌های مجازی می‌تواند با در هم تنیدن مرزهای جغرافیایی، حضور چشمگیر آموزشی در گستره گیتی رقم زند.

   حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی، در بخش دیگری از سخنان خود، ضمن تأکید بر لزوم راه‌اندازی گروه رسانه و ارتباطات در عرصه‌های پژوهشی، تصریح کرد: حوزه‌های پژوهشی نیازمند اطلاعات و دانش پیشینی است که با توجه به سابقه و گستره حضور تخصصی حوزه‌های علمیه در عرصه فضای مجازی، بستر مناسبی برای این مهم وجود دارد و ارتقای آن نیازمند گسترش همکاری‌ با نهادهای علمی شورای عالی فضای مجازی کشور است.

   رئیس جامعه‌المصطفی ضمن تأکید بر عملیاتی‌سازی تک تک محورها و بندهای تفاهم‌نامه منعقد شده بین جامعه المصطفی و شورای عالی فضای مجازی یادآور شد: برای پیگیری مداوم امور نیاز است کارگروه مشترکی بدین منظور راه‌اندازی شود.

   «آقای فیروزآبادی»‌ نیز در ادامه این جلسه ضمن تبریک سالروز ولادت باسعادت دخت نبی مکرم اسلام، حضرت فاطمه زهرا(س)، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های شورای عالی فضای مجازی کشور به عنوان شورای فراقوه‌ای ، خاطرنشان کرد: دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی کشور برخلاف رویه دبیرخانه دیگر شوراهای عالی کشور شکل گرفته است و نقش هماهنگ‌کننده و مدیریت فضای مجازی را بر عهده دارد.

   رئیس مرکز ملی فضای مجازی، در ادامه، ضمن اشاره به تأسیس پژوهشگاه فضای مجازی کشور، گزارشی از فعالیت‌های این مجموعه ارائه نمود و اظهار داشت: فرماندهی عملیات سایبری کشور در حوزه فضای مجازی، یکی از مأموریت‌های این مجموعه به شمار می‌رود.

   وی با بیان این که در سال‌های گذشته، شورای عالی فضای مجازی در حوزه سیاست خارجی و روابط بین‌الملل کمتر ورود نموده است، تصریح نمود: فضای مجازی، تحت سلطه شدید امریکا قرار دارد و حوزه‌های حکمرانی، شامل قانون‌گذاری و تقسیم منابع، تحت اختیار امریکا قرار دارد.

   رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به این که امریکا برای ابقای حکمرانی خود بر فضای مجازی جهان می‌کوشد از طرح موضوعات فضای مجازی در سازمان ملل جلوگیری کند، خاطرنشان کرد: جهانی شدن بر اثر فضای مجازی، عواقب مثبت و منفی فراوانی برای کشورها دارد و نیاز است مباحث حکمرانی و مسائل پیرامونی آن در نهادهای دینی، به ویژه حوزه‌های علمیه و جامعه‌المصطفی، مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

   آقای فیروزآبادی افزود: آمریکایی‌ها فضای مجازی را برآمده از این کشور ذکر می‌نمایند و اذعان می‌کنند پاسخ هجمه سایبری کشورها به امریکا از طریق فضای مجازی، در فضای حقیقی و با دخالت نیروی نظامی داده خواهد شد.

   وی با بیان این که متأسفانه دانشگاه‌های جهان اسلام آن گونه که باید، وارد عرصه جریان‌سازی فکری در عرصه فضای مجازی و ایجاد دغدغه‌مندی در ملت‌ها و نخبگان دانشگاهی نشده‌اند، بیان نمود: برآنیم تا در عرصه پژوهش و شکل‌گیری درس‌های خارج فقه و اصول حوزه، کارگروه‌های تخصصی مختلف مسئله‌شناسی در حوزه و دانشگاه شکل گیرد و به حساسیت‌های موضوع توجه شود.

   رئیس مرکز ملی فضای مجازی، فضای مجازی را رکن جهانی شدن دانست و اذعان داشت: تضعیف مرزهای سیاسی و جغرافیایی، از ثمرات گسترش روزافزون فضای مجازی است؛ از این رو، باید به الزامات و نیازهای این عرصه توجه نماییم و در حوزه گفتمان‌سازی نقش‌آفرینی گسترده‌ای داشته باشیم.

   آقای فیروزآبادی بر لزوم توجه به فضای جریانی و گفتمانی حاکم بر فضای مجازی اشاره نمود و ابراز داشت: توجه به گفتمان‌ها، به ویژه در خصوص حوزه‌های عقیدتی، بسیار مهم است که از روش‌های مختلف هشتک‌گذاری، کمپین‌سازی و... صورت می‌گیرد.

   وی با بیان این که با توجه به دغدغه‌ها و الزامات موجود، باید از ظرفیت‌های فضای مجازی بیشتر استفاده نماییم، خاطرنشان کرد: هر چند جمهوری اسلامی و سایر کشورهای جهان اسلام از این ظرفیت‌های بالقوه استفاده درستی نمی‌کنند ولی رقبا و دشمنان اسلام، فعالیت گسترده و روزافزونی را دنبال می‌کنند.

   رئیس مرکز ملی فضای مجازی ضمن اشاره به دیپلماسی سایبری و تأثیر فضای مجازی در عقد کنوانسیون‌ها، عقود و قراردادهای بین‌المللی، گفت: در فضای مجازی ضمن بهره‌گیری از دیپلماسی عمومی ناظر به ابزارهای جدید مجازی، ذهنیت ملت‌ها ساخته می‌شود.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
آدرس: تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، نبش خیابان شانزدهم غربی، پلاک 20
کد پستی: 1515674311
تلفن: 86121084
پست الکترونیک: csri@majazi.ir