• کرونانوشت/ شیوع کرونا و محصولات تقلبی در اروپا

   کرونانوشت/ شیوع کرونا و محصولات تقلبی در اروپا

   کرونانوشت/ شیوع کرونا و محصولات تقلبی در اروپا

   شیوع ویروس کوید-19 متأسفانه فرصت‌های جدیدی را برای کلاه‌برداران فراهم کرده است تا از تقاضای بالای بازار محصولات جعلی پزشکی، محافظت شخصی و بهداشتی جعلی بهره‌مند شوند. دفتر مبارزه با کلاه‌برداری اروپا (OLAF) بلافاصله استعلام در مورد واردات محصولات جعلی مرتبط با کروناویروس که بی‌اثر و یا حتی برای سلامتی مضر هستند را آغاز کرد.

   در 19 مارس 2020، دفتر مبارزه با کلاه‌برداری اروپا (OLAF) پرونده‌ای را در رابطه با واردات محصولات تقلبی مورد‌استفاده در مبارزه با عفونت کوید-19 مانند ماسک، وسایل پزشکی، ضدعفونی‌کننده و کیت آزمایش باز کرد. از همان ابتدای همه‌گیری، OLAF در حال جمع‌آوری اطلاعات و داده‌هایی در مورد این قاچاق غیر‌قانونی است. دفتر مبارزه با کلاه‌برداری اروپا با مقامات ذیصلاح در کشورهای عضو و کشورهای ثالث در تماس نزدیک است.
   جلوگیری از ورود این محصولات جعلی به اروپا برای محافظت از سلامتی و مبارزه مؤثر با ویروس بسیار مهم است. این محصولات علاوه بر اینکه در برابر ویروس بی‌اثر هستند، از استاندارد‌های اتحادیه اروپا نیز پیروی نمی‌کنند و به‌سلامتی ما آسیب می‌رساند. به‌عنوان‌مثال، آن‌ها می‌توانند یک آلودگی باکتریایی خطرناک را تحریک کنند.   کلاه‌برداران به سمت سود‌های غیرقانونی بالقوه بزرگی جذب می‌شوند. آن‌ها می‌خواهند از پریشانی و نیاز ما، برای این محصولات استفاده کنند. به‌عنوان‌مثال، ماسک‌های تقلبی در کشورهای مختلف عضو اتحادیه اروپا با‌قیمتی بین 5 و 10 یورو، تقریباً سه برابر قیمت عادی، به‌صورت آنلاین ارائه‌شده است. ماسک‌های صورت جعلی برای کودکان (تصویر زیر) نیز قاچاق می‌شوند.   شواهد تجربی نشان می‌دهد که این محصولات تقلبی از طریق فروش آنلاین وارد اروپا شده و از طریق خدمات پستی یا پیک وارد منازل می‌شوند. با‌این‌وجود، آن‌ها همچنین در اشکال مختلف و با گواهینامه‌های جعلی وارد می‌شوند، یا به‌عنوان سایر محصولات معرفی می‌شوند و سپس راه خود را در کانال‌های توزیع عادی پیدا می‌کنند، یا در بازار سیاه فروخته می‌شوند. تا قبل از اعمال ممنوعیت سفر، آن‌ها همچنین در چمدان‌های مسافرتی هوایی یا از طریق مرزهای زمینی قاچاق می‌شدند.

   نگارنده: محمدرضا لطیفی (دانشجوی دکتری اقتصاد دانشگاه یزد)
   تهیه شده در گروه‌ مطالعات اقتصادی پژوهشگاه فضای مجازی


   لینک منبع
   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
آدرس: تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، نبش خیابان شانزدهم غربی، پلاک 20
کد پستی: 1515674311
تلفن: 86121084
پست الکترونیک: csri@majazi.ir