• آمریکایی‌های محترم! لطفا خردمندانه رای دهید

   آمریکایی‌های محترم! لطفا خردمندانه رای دهید

   آمریکایی‌های محترم! لطفا خردمندانه رای دهید

   سید محمدمهدی فیروزآبادی، دانشجوی دکتری پژوهشکده علوم شناختی و مغز دانشگاه شهید بهشتی، اخیرا طی یادداشتی به بررسی کاربرد رسانه‌های اجتماعی در میان سیاستمداران جهان پرداخته است.

   وقتی سخن از ترامپ به میان بیاید، همه چیز درباره او و منیت اوست. خودشیفتگی و نارسیسم او به حدیست که ردپای آن را همه جا میتوان یافت. از جلسات سخنرانی کاخ سفید گرفته تا خاطرات کارکنان جدا شده از کاخ سفید یا حتی تحلیل اطلاعات توییتر او

   او آنچنان درگیر مسایل شخصی و مربوط به ایگوی خود هست که به ندرت به عناوین مطرح در سیاست آمریکا و دنیا مانند خدمات سلامت عمومی، خشونت های سلاح، تغییرات اقلیمی و … اشاره میکند. رویکرد او در استفاده از ابزار توییتر با دیکر سیاستمداران در امریکا و دیگر کشورها متفاوت است. در ادامه با بررسی ابر کلمات برخی دیگر از سیاستمداران در آمریکا و دیگر کشورها مانند بریتانیا و ایران این تفاوت را بیشتر نشان خواهم داد

   ترامپ به افراط و بیش از هر سیاستمدار دیگری از توییتر استفاده میکند (نمودار را بنگرید)، مثلا در سال گذشته نزدیک به ۶۰۰۰ توییت یعنی متوسط روزانه ۱۶ توییت در روز داشته است. با این حال پرتکرارترین کلمه ها و ترکیبهای دو کلمه ای عمدتا درباره مسائل شخصی و ریاست جمهوری او هست. مانند: دونالد ترامپ، رییس جمهور ترامپ، اخبار قلابی، هیلاری فاسد، تعقیب توهمات (کنایه به اتهاماتی که دستگاه قضایی آمریکا در مورد ترامپ مورد بررسی قرار داد). (شکل: پرکاربردترین ترکیبهای دو کلمه ای ترامپ در ۲۰۲۰ و ۲۰۱۹، کلمات پرکاربرد ترامپ در ۲۰۱۹، تعداد توییت های ترامپ)

   در طول چند سال گذشته پرتکرارترین ترکیب های اوباما شامل رئیس جمهور اوباما، خدمات سلامت عمومی، حقوق حداقلی و اصلاحات مهاجرت بوده است. هیلاری کلینتون نیز بیشترین تکرار را در ترکیب های دونالد ترامپ، هیلاری کلینتون، خشونت اسلحه، تحولات اقلیمی و خدمات سلامت عمومی داشته است. (شکل: ترکیبهای پرکاربرد اوباما ۲۰۱۵، اوباما ۲۰۱۹، کلینتون ۲۰۱۹ )   در بریتانیا، از آنجا که کشور همچنان درگیر برگزیت است، ماندن یا نماندن در اتحادیه اروپا برای چند سال متوالی داغ ترین بحث عرصه سیاست بوده است. ترکیبهای پرکاربرد مورد استفاده ترزا می (نخست وزیر پیشین) معامله برگزیت، جرمی کربن (رهبر حزب کارگر و رقیب سیاسی او)، مردم بریتانیا و نخست وزیر بوده است. به طور مشابه بوریس جانسون نخست وزیر فعلی و دیگر سیاستمدار محاقظه کار و طرفدار برگزیت از ترکیبهای خروج از اتحادیه اروپا، برگزیت کنیم، به محافظه کاران رای دهید و جرمی کربن بیشترین استفاده را کرده است. از طرف دیگر جرمی کربن رهبر حزب رقیب متناوبا از ترکیبهای دولت کارگر، رای بدهید، حقوق بشر و بوریس جانسون استفاده کرده است. (شکل: ترکیبهای پرکاربرد ترزا می ۲۰۲۰، جانسون ۲۰۲۰، کربن ۲۰۲۰)   حتی در ایران، کشوری در قلب خاورمیانه، توییت های سیاستمداران کمتر به مسائل و منافع شخصی آنها معطوف گشته است. جواد ظریف مکررا از ترکیبهای خلیج فارس، مردم ایران، شورای امنیت و سیاست خارجی استفاده کرده است. ترکیباتی که آیت الله خامنه ای رهبر ایران را بیشتر تکرار کرده اند عبارتند از رهبر انقلاب، ملت ایران، جمهوری اسلامی و جهان اسلام بوده است.


   سندرز سیاستمداری ثابت قدم

   هنگامی که به پر بسامدترین ترکیبهای مورد استفاده توسط سندرز از ۲۰۱۳ زمانی که سودای ریاست جمهوری هم نداشت تا به امروز نگاه میکنیم، ثابت قدمی در مطالباتش جالب است. مردم، سلامت، مراقبت و کشور پرکاربردترین کلمات او بوده اند. جالب است که حتی نام خود او در میان کلمات پرتکرار او نیست. وقتی پرکاربردترین کلمات دو کلمه ای او را میبینیم، اولویت های سیاسی ها به خط میشود: خدمات عمومی سلامت، وال استریت، دونالد ترامپ، مردم آمریکا، تحولات اقلیمی و تامین اجتماعی. بازنمودی کامل از یک سیاستمدار سوسیالیست با دغدغه های مربوط به حقوق اجتماعی مانند خدمات سلامت، تامین اجتماعی و دغدغه های جهانی مانند تحولات اقلیمی. (شکل: کلمات پرکاربرد سندرز ۲۰۲۰، ترکیب پرکاربرد سندرز ۲۰۱۹ و ۲۰۱۷ )


   شاید کمتر به ذهنم میرسد که روزی بلاگی درباره انتخابات آمریکا بنویسم. ولی این یک حقیقت تلخ است که نتیجه انتخابات امریکا تاثیری بزرگ بر زندگی مردمانی هزاران کیلومتر دورتر از آمریکا در و در خاورمیانه دارد. ۲۰ سال از زمانی که جورج بوش پسر جنگی به نام مبارزه با تروریسم به پا کرد و در تعقیب تروریستهای القاعده افغانستان را اشغال کرد، میگذرد. چندی بعد بوش در جستجوی سلاحهای کشتار جمعی توهمی، خاک عراق را به توبره کشید. امروز همچنان میلیونها نفر در خاورمیانه با عواقب تصمیم هایی روسای جمهور آمریکا در دهه های گذشته دست و پنجه نرم میکنند. طالبان همچنان بر بخش بزرگی از خاک افغانستان سلطه دارد، هیچگاه نشانه ای از سلاح کشتار جمعی در عراق یافت نشد ولی ملت عراق از زمان اشغال رنجی بی پایان کشیده اند.

   چندی پیش نوام چامسکی یکی از بزرگترین اندیشمندان زنده که دوران ۱۶ رییس جمهور آمریکا را دیده است، گفته بود که ما در خطرناک ترین برهه تاریخ معاصر قرار گرفته ایم. تحولات اقلیمی تهدیدی بی مانند بر زندگی بشر بر روی زمین است و بشر به هشدار دانشمندان نیازمند اقدامات موثر، فوری و معنادار در کنترل گرمایش زمین و صدور گازهای گلخانه ای میباشد پیش از آنکه به نقطه بی بازگشت در زمینه کنترل عواقب تحولات اقلیمی برسیم. اما ترامپ، رهبر بزرگترین اقتصاد دنیا، و بزرگترین تولید کننده گازهای گلخانه ای (نسبت به هر فرد)، آگانه تحولات اقلیمی را نادیده و یا حتی به سخره میگیرد. زرادخانه های هسته ای دیگر تهدید بزرگ برای بشریت هستند که ترامپ نادیده میگیرد و سیاست های او نه تنها به کاهش این خطر کمک نکرده، بلکه با نقض معاهدات جنگ سرد، خطر تشدید رقابتهای هسته ای را نیز افزایش داده است.

   لینک منبع

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
آدرس: تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، نبش خیابان شانزدهم غربی، پلاک 20
کد پستی: 1515674311
تلفن: 86121084
پست الکترونیک: csri@majazi.ir