• توافق سنگاپور، شیلی و نیوزیلند برای تقویت همکاری در زمینه اقتصاد دیجیتال

   توافق سنگاپور، شیلی و نیوزیلند برای تقویت همکاری در زمینه اقتصاد دیجیتال

   توافق سنگاپور، شیلی و نیوزیلند برای تقویت همکاری در زمینه اقتصاد دیجیتال

   وزرای متولی امور اقتصادی سنگاپور، شیلی و نیوزیلند به توافق در زمینه همکاری و تقویت مسایل مربوط به اقتصاد دیجیتال دست یافتند.

   چان چون سین[1] وزیر صنعت و تجارت سنگاپور پس از امضای این توافق نامه که به صورت الکترونیکی انجام شد، انجام فعالیت‌های تجاری به صورت دیجیتالی عامل سهولت و در نتیجه افزایش کارایی و کاهش هزینه‌ها اعلام کرد.
   وزیر توسعه صادرات و تجارت نیوزیلند، دیوید پارکر[2] و وزیر امور خارجه شیلی اقای تودور ریبرا[3]، نیز به نمایندگی از کشورهایشان در این نشست 3 جانبه مجازی حضور داشتند.
   بر اساس گزارش‌های منتشر شده پیشین، سابقه گفتگوهای سه کشور برای دستیابی به توافق همکاری اقتصاد دیجیتال _که به طور اختصاری «Depa»[4] نامیده شد_، به ماه مه سال 2019 میلادی باز می‌گردد.
   چان چون سین در حاشیه این نشست خاطر نشان کرد که این نخستین پیمان اقتصاد دیجیتال سنگاپور است و همچنین نخستین پیمان بین المللی این کشور است که به صورت الکترونیکی بسته شد. وی در ادامه سخنان خود افزود:
   «در حالی که سنگاپور فعالیت‌های اقتصادی خود را در میان کرونا از سر می‌گیرد، توافقنامه‌هایی مثل دپا در حوزه اقتصاد دیجیتال، با ترویج و رشد اتصال بین سیستم‌های دیجیتالی سنگاپور و کشورهای شریک آن ، به تسهیل تجارت و اشتغال کمک خواهد کرد.»
   وی در ادامه افزود:
   «سنگاپور از روابط طولانی مدت و گرم با شیلی و نیوزیلند برخوردار بوده است. ما با امضا توافقنامه دپا در زمینه اقتصاد دیجیتال به هم نزدیک تر خواهیم شد و پیوندهای اقتصادی را تقویت می‌کنیم تا بتوانیم به طور قوی تر این بیماری همه گیری را پشت سر بگذاریم.»
   یکی از اهداف توافقنامه این است که سیستم های مختلفی در سه کشور به طور یکپارچه و به منظور بهبود جریان تجارت فعالیت کنند.
   نماینده سنگاپور در این نشست گفت:
   «امضای این توافقنامه به صورت الکترونیکی نشان دهنده تعهد سنگاپور برای غلبه بر محدودیت‌های جغرافیایی و حفظ تجارت و اشتغال با وجود انتشار گسترده بیماری همه‌گیر کووید 19 است. شیوع این بیماری سرعت تحول دیجیتالی را در جهان به شدت تسریع کرده است، بنابرین هرچه مشاغل بیشتری فعالیت خود را در حوزه دیجیتال آغاز کنند، نقش پیمان‌هایی مانند دپا در تسهیل تجارت برجسته‌تر خواهد شد.
   علاوه بر این، طرف سنگاپوری، از آغاز روند مقدمات مذاکره با کشور استرالیا جهت دستیابی به توافقنامه‌ای مشابه با این کشور در ماه اکتبر سال گذشته خبر داد.

   نگارنده: راهله حزب الهی (کارشناسی ارشد برنامه‌ریزی و تحلیل سیستم‌های اقتصادی)
   تهیه شده در گروه مطالعات اقتصادی پژوهشگاه فضای مجازی   [1] Chan Chun Sing
   [2] David Parker
   [3] Teodoro Ribera Neumann
   [4] Digital Economy Partnership Agreement
   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
آدرس: تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، نبش خیابان شانزدهم غربی، پلاک 20
کد پستی: 1515674311
تلفن: 86121084
پست الکترونیک: csri@majazi.ir