• آغاز سال همکاری اقتصاد دیجیتال چین و آسه‌آن

   آغاز سال همکاری اقتصاد دیجیتال چین و آسه‌آن

   آغاز سال همکاری اقتصاد دیجیتال چین و آسه‌آن

   چین و سازمان آسه‌آن (انجمن ملل جنوب شرقی آسیا) در روزهای اخیر و همزمان با نام‌گذاری سال جاری به عنوان سال همکاری اقتصاد دیجیتال چین و آسه‌آن، همکاری‌های اقتصادی خود را وارد فاز تازه‌ای کردند.

   بر اساس گزارش‌های منتشر شده، پیرو همین رویداد، رهبران چین و ده کشور حوزه آسه‌آن به صورت آنلاین به گفتگو نشستند تا در مورد تعمیق همکاری در زمینه اقتصاد دیجیتال در دوره شیوع گسترده بیماری همه‌گیر کووید 19 صحبت کنند.
   در این نشست که برگزارکننده دوره‌ای آن کشور ویتنام بود، وزرای فناوری اطلاعات هر کشور تمایل خود را برای مبارزه با بیماری کرونا و احیای اقتصاد ابزار کردند. علاوه بر این، تجربیات کشور چین شامل تهیه تجهیزات پزشکی، تشخیص بهینه و برآورده کردن مطالبات مردم در زندگی روزمره از طریق فناوری‌های دیجیتال به اشتراک گذاشته شد.
   میااو وی[1] وزیر فناوری اطلاعات و صنعت چین، طی سخنرانی در این نشست گفت:
   «چین آماده است که تجربیات خودش را با کشورهای آسه‌آن به اشتراک بگذارد و به پتانسیل کامل اقتصاد دیجیتال برسد. بگذارید ما در حمایت از زندگی مردم،کمک به بهبود اقتصادی و تقویت رشد پایدار، سهم مثبتی داشته باشیم.»
   داتو لیم جوک هوی[2] دبیر آسه‌آن نیز طی سخنرانی خود مباحث مشابهی را مطرح کرد و گفت:
   «مسیر بهبودی و احیای اقتصاد جهانی نامشخص است. آسه‌آن و چین باید تبادل اطلاعات را در مورد تخصص، بهترین راهکارها و فناوری‌های نوآورانه تقویت کنند تا بتوانند به طور موثر مسایل ناشی از تداوم بحران کرونا را در عین زنده نگه‌داشتن اقتصاد و عملکرد بازارها، حل کنند.»
   در حال حاضر تقریبا نیمی از جمعیت چین و کشورهای انجمن ملل جنوب شرقی آسیا کاربران تلفن همراه هستند و هر دو طرف در سال‌های اخیر همکاری‌های وسیعی را در این زمینه آغاز کرده‌اند.
   کارشناسان معتقدند که این همکاری‌ها پایه و اساس محکمی برای توسعه هر چه بیشتر اقتصاد دیجیتال در خرده فروشی، حمل و نقل، تولید، امور مالی و کشاورزی ایجاد خواهند کرد.
   همکاری در زمینه فعالیت‌هایی از قبیل ایجاد و مدیریت شهرهای هوشمند، کلان داده و هوش مصنوعی در پی این توافق در دستور کار طرفین قرار خواهد گرفت و دو طرف به تبادل و همرسانی اطلاعات و تجربیات خود در مورد کنترل و توقف کرونا به وسیله روش‌های دیجیتالی و همچنین ساخت‌وساز زیرساخت‌های دیجیتالی و تحول اقتصادی، می‌پردازند. دستیابی به سند چشم انداز همکاری اقتصاد دیجیتال چین و آسه‌آن نیز از دیگر اهداف کلان طرفین این توافق جامع، محسوب می‌شود.

   نگارنده: راهله حزب الهی (کارشناسی ارشد برنامه‌ریزی و تحلیل سیستم‌های اقتصادی)
   تهیه شده در گروه مطالعات اقتصادی پژوهشگاه فضای مجازی   [1] Miao Wei
   [2] Dato Lim Jock Hoi
   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
آدرس: تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، نبش خیابان شانزدهم غربی، پلاک 20
کد پستی: 1515674311
تلفن: 86121084
پست الکترونیک: csri@majazi.ir