• نشست دانش افزایی بررسی ابعاد فنی اینترنت نسل پنجم برگزار شد

   نشست دانش افزایی بررسی ابعاد فنی اینترنت نسل پنجم برگزار شد

   نشست دانش افزایی بررسی ابعاد فنی اینترنت نسل پنجم برگزار شد

   نشست دانش افزایی بررسی ابعاد فنی اینترنت نسل پنجم با حضور مجازی دکتر تیموری عضو تیم طراحی و ساخت تلفن همراه نسل چهارم به همت دفتر مطالعات اسلامی و ارتباطات حوزوی پژوهشگاه فضای مجازی برگزار شد.

   در این نشست دکتر تیموری از طریق برخط به تببین و تشریح نسل پنجم اینترنت پرداخت و به سؤالات پژوهشگران در این زمینه پاسخ داد.
   وی در محور اول به معرفی نسل پنجم اینترنت و بیان سیر تاریخی پیشرفت نسل های اینترنت پرداخت و چالش های بررسی فنی تا تجاری ­سازی نسل های مختلف اینترنت پرداخت.
   دکتر تیموری بعد از بررسی سیر تاریخی درباره ویژگی ­های منحصر به فرد نسل پنجم پرداخت که این تحولات را به انقلابی در پیشرفت در حوزه فضای مجازی تعبیر کرد؛ تغییراتی که فراتر از اصلاح و توسعه است و به نوعی تحول و انقلابی نسبت به نسل های قبلی به شمار می آید که از ویژگی ­های آن می توان به بهبود و توسعه پهنای باند و سرعت غیر قابل قیاس با نسل چهارم، قدرت اتصال فوق‌العاده و ستودنی به سیستم اینترنت اشیاء، نرخ تأخیر بسیار پایین در اتصال به دستگاه‌ها و ارسال داده‌های مختلف و بهینه سازی مصرف انرژی و باتری­ ها اشاره کرد.
   وی در محور دوم در رابطه با شبکه سلولی و ناهمگون اینترنت در نسل پنجم اشاره و از تسهیل و بهینه سازی ارتباطی آن صحبت کرد؛ افزایش سرعت اینترنت و شبکه های مخابراتی در مکان های بسته نظیر مترو و عدم تقریبا قطعی اینترنت، یکی دیگر از ویژگی های نسل پنجم است.
   عضو تیم طراحی و ساخت تلفن همراه نسل چهارم در محور بعدی در رابطه با تهدیدات و مضراتی که در رابطه با نسل پنجم مطرح شده، اظهار داشت: ارتباط نسل پنجم و امواج ارتباطی با شیوع کرونا بی اساس است اما در مورد مضراتی که در مقالات علمی در جهان صحبت به میان آمده است متاسفانه هنوز نظر قطعی وجود ندارد چرا که صنعت مخابراتی و اینترنتی دارای تجارت فوق العاده ای در دنیاست و همین امر سبب می­شود که خیلی از شرکت ­ها و کمپانی های قدرتمند به انگیزه های مختلف مادی از جمله حفظ منافع خود یا ضرر رساندن به شبکه­ های رقیب در زمینه های مختلف، مقالاتی را در زمینه­ ی تهدید و یا تکذیب این تهدیدها منتشر کنند. همین امر سبب شده که به جمع­ بندی قطعی و واحدی در این زمینه نرسیم.
   در انتهای این نشست هم افزایی دکتر تیموری به پرسش پژوهشگران در زمینه نسل پنجم اینترنت، فرصت ­ها و ظرفیت­ های آن پاسخ دادند.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
آدرس: تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، نبش خیابان شانزدهم غربی، پلاک 20
کد پستی: 1515674311
تلفن: 86121084
پست الکترونیک: csri@majazi.ir