• معضل ترامپ و فضای مجازی

   معضل ترامپ و فضای مجازی

   معضل ترامپ و فضای مجازی

   در نقل قولی از جو بایدن تاکید شده «پلتفرم‌های اجتماعی نباید به انتشار محتوای غیر قابل اعتماد کمک کنند.»

   به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه فضای مجازی، این نقل قول، پس از تصمیم شرکت فیسبوک مبنی بر تداوم مسدود سازی حساب کاربری دونالد ترامپ در بستر این رسانه اجتماعی، از سوی کاخ سفید، منتشر شد.

   هنگامی که فیسبوک در مورد سرنوشت حساب کاربری دونالد ترامپ تصمیم، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده تصمیم گرفت، جو بایدن، رییس جمهور فعلی این کشور از رسانه‌های اجتماعی خواست که از تقویت محتوای غیر قابل اطمینان جلوگیری کنند.

   سخنگوی کاخ سفید طی سخنانی در این مورد گفت:

   «نظر رییس جمهور این است که مسئولیت کمک به حفظ بهداشت و ایمنی آمریکایی‌ها بر عهده‌ی رسانه‌های اجتماعی‌ است و آن‌ها باید جلوی گسترش محتوای غیر قابل اطمینان و همچنین محتواهای جعلی آگاهانه یا ناآگاهانه را بخصوص در مورد کرونا ویروس، واکسیناسیون و انتخابات بگیرند.»

   فیسبوک اخیرا اعلام کرد که تصمیم دارد تا روند ممنوعیت فعالیت ترامپ را ادامه دهد و در پی آن کاخ سفید نیز بیانیه‌ی خود را مبنی بر ممنوعیت انتشار اطلاعات غیر قابل اطمینان منتشر کرد. این تصمیم زمانی از سوی رسانه‌های اجتماعی اتخاذ شد که دونالد ترامپ سعی کرد در ژانویه سال میلادی جاری، با استفاده از رسانه‌های اجتماعی در طرفداران خود انگیزه لازم برای ایجاد اعتراض و ناآرامی در واشنگتن را ایجاد کند.

   این در حالی است که کاخ سفید از پرداختن مستقیم به موضوع ممنوع بودن فعالیت ترامپ در رسانه‌های اجتماعی، خودداری کرد، بایدن هم طبق همین سیاست رفتاری به طور غیر مستقیم به دادگاه‌های اخیر ترامپ که در آن بایدن را به تقلب در انتخابات متهم کرده اشاره کرد.

   بیانیه‌ی کاخ سفید یک روز پس از آن متشر شد که ترامپ پلتفرم اجتماعی مخصوص خود را راه اندازی و معرفی کرد که قابلیت انتشار پیام‌ها‌ی ترامپ در آن، وجود دارد و طبیعتا آن پیام‌ها قابلیت بازنشر در رسانه‌های دیگر مانند فیسبوک و توییتر را نیز دارند. رسانه‌های محلی از این شبکه‌ی اجتماعی با عنوان رسانه‌ی «روی میز دونالد جونیور ترامپ»[1] یاد می‌کنند.

   پست‌های این شبکه‌ی اجتماعی قابلیت لایک و اشتراک گذاری را دارند و همچنین گزارش شده که این شبکه اجتماعی، توسط کمپانی خدماتی کمپین‌های سیاسی نوکلئوس[2]، شرکت متعلق به برد پارسکاله[3]، مدیر اسبق کمپین تبلیغاتی انتخاباتی ترامپ، ساخته شده است.

   ترامپ بار دیگر از این فضا استفاده خواهد کرد تا ادعاهایش را در مورد وقوع تقلب در انتخابات 2020، منتشر کند.


   مترجم: طیبه بابایی (دانشجوی کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی)
   تهیه شده در گروه مطالعات بین‌الملل پژوهشگاه فضای مجازی

   لینک منبع
   [1] From the Desk of Donald J. Trump
   [2] Campaign Nucleus
   [3] Brad Parscale
   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
آدرس: تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، نبش خیابان شانزدهم غربی، پلاک 20
کد پستی: 1515674311
تلفن: 86121084
پست الکترونیک: csri@majazi.ir