• سرفصل اخبار
  • پربازدیدترین اخبار
  •  
  • فهرست اخبار
   کرونانوشت/ مرگ‌اندیشی و انسان پَسا کرونا

   کرونانوشت/ مرگ‌اندیشی و انسان پَسا کرونا

   داستایفسکی در رمان ابله می‌نویسد: «سربازی را بگیر و او را مستقیماً در برابر یک توپ جنگی قرار بده و آتش برافروز. سرباز را همچنان پُرامید و باشهامت و جنگنده خواهی یافت، اما برای همان سرباز حکم مرگش را از روی کاغذ و با صدای تحکم‌آمیز بخوان، خواهی دید که چگونه فروخواهد پاشید». انسان اواخر سده‌ بیستم و اوایل سده‌ بیست و یکم، بیش از هر زمان و دوران دیگری در تاریخ، خود را به جاودانگی نزدیک‌تر دیده است.

   کرونانوشت/ فرصت‌های بحران کووید 19

   کرونانوشت/ فرصت‌های بحران کووید 19

   جمهوری اسلامی به عنوان خاستگاه فرهنگ مقاومت در برابر نظام جهانی سلطه و پرچمدار معنویت در جهان معاصر از سوی رسانه‌های نزدیک به جریانات دست‌ نشانده و همسو با نظام سلطه مورد هجوم و تخریب همه‌جانبه بوده است. هجمه به ارکان حکمرانی در جمهوری اسلامی و عناصر محوری آن مانند فرهنگ شیعی ایران به عنوان وجه تمایز حکومت اسلامی با سایر حکومت‌ها، مؤلفه‌های دیگری چون دین، دینداری، دینداران و نمادهای آن، عناصر کلیدی در ساختار نظام مانند سپاه پاسداران و... همواره به عنوان سرخط فعالیت‌های این رسانه‌ها به صورت مستمر طی سال‌های گذشته ادامه داشته است. این رویه تبلیغاتی در کنش و واکنش‌های رسانه‌ای پس از مشاهده و گسترش کرونا در ایران نیز از این الگو تبعیت کرده، به ویژه آنکه با توجه به وقایع ناظر به محل انتشار آن، عدم قرنطینه شهر قم و حواشی مربوط به اطلاع‌رسانی در خصوص آن، خوراک محتوایی فربه‌تری برای این رسانه‌ها فراهم شده است.

   کرونانوشت/ کرونا و عالمی دیگر به نام فضای مجازی

   کرونانوشت/ کرونا و عالمی دیگر به نام فضای مجازی

   یکی از تأمل‌برانگیزترین دیدگاه‌هایی را که در این دوره کرونایی خواندم، دیدگاهی بود که از سوی حضرت آیت‌الله میرباقری در خصوص دو احتمال آینده‌نگرانه شیوع کرونا مطرح شده بود. احتمال نخست این که "در امتداد این واقعه، فضای عبور از نظم مادی مدرن به نظم معنوی و نظم تحت تأثیر هدایت‌های الهی و در جهت غلبه ولایت حقه به وجود بیاید." و احتمال دوم آن که " دستگاه ابلیس و شیاطین انس از این فرصت استفاده کنند و با طراحی‌های بزرگ و پنهان در پشت صحنه، به دنبال تغییر مفهوم و سازوکارهای حکمرانی بر جهان و ایجاد یک نظم پیچیده‌تر مادی، یعنی عبور از حاکمیت کنونی قدرتهای مادی بر جهان به سمت حاکمیت مجازی و حکمرانی مجازی و سایبری باشند که فضایی مدیریت‌پذیرتر، خشک‌تر و سخت‌تر است." این یادداشت تکمله و تبیینی است بر این دیدگاه بر اساس فهم و باورهای نگارنده.

   کرونانوشت/ شیوع کرونا و محصولات تقلبی در اروپا

   کرونانوشت/ شیوع کرونا و محصولات تقلبی در اروپا

   شیوع ویروس کوید-19 متأسفانه فرصت‌های جدیدی را برای کلاه‌برداران فراهم کرده است تا از تقاضای بالای بازار محصولات جعلی پزشکی، محافظت شخصی و بهداشتی جعلی بهره‌مند شوند. دفتر مبارزه با کلاه‌برداری اروپا (OLAF) بلافاصله استعلام در مورد واردات محصولات جعلی مرتبط با کروناویروس که بی‌اثر و یا حتی برای سلامتی مضر هستند را آغاز کرد.

   کرونانوشت/ صنایعی که با شیوع ویروس کرونا عملکرد تبلیغات کلیکی آن افزایش‌یافته

   کرونانوشت/ صنایعی که با شیوع ویروس کرونا عملکرد تبلیغات کلیکی آن افزایش‌یافته

   کوید-19 به یک رویداد جهانی تبدیل‌شده است که سلامت عمومی و اقتصاد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگرچه هنوز بسیاری از چیزها نامشخص است و واکنش‌ها را به‌طور دقیق نمی‌دانیم، اما آنچه اکنون می‌دانیم این است که مشاغل کوچک در‌نتیجه‌ی این همه‌گیری در سراسر جهان، تغییرات ناگهانی‌ای را در عملکرد خود تجربه کرده‌اند. رویداد‌های جهانی اغلب بر عملکرد تبلیغات کلیکی تأثیر می‌گذارد. در این گزارش 7 صنعتی که تبلیغات کلیکی آن به دنبال شیوع ویروس کوید-19 بارونق مواجه شده است، بررسی می‌شود.

   کرونانوشت/ کروناویروس عامل حرکت رو به جلو در علم داده

   کرونانوشت/ کروناویروس عامل حرکت رو به جلو در علم داده

   سیاست‌گذاران برای توسه مدل‌های داده‌ای که به درک بهتر نرخ انتقال کووید 19 کمک کنند، انجمن‌های جهانی علوم داده را فراخوانده‌اند. در حال حاضر، همکاری‌هایی بین مجموعه‌های آی تی برای دسترسی به داده‌ها در سراسر جهان وجود دارد و این می‌تواند برای مبارزه جهانی با کووید 19 امری مهم و حیاتی باشد.

   کرونانوشت/ خطر افزایش هزینه‌های جرائم سایبری در دوران شیوع ویروس کرونا

   کرونانوشت/ خطر افزایش هزینه‌های جرائم سایبری در دوران شیوع ویروس کرونا

   جرائم سایبری بزرگ‌ترین تهدید برای هر شرکتی در جهان و یکی از بزرگ‌ترین مشکلات بشر در عصر فن‌آوری است که تأثیر آن بر جامعه در گزارش رسمی جرائم سایبری [1] منعکس‌شده است. بر اساس این گزارش، جرائم سایبری تا سال 2021 سالانه 6 تریلیون دلار هزینه خواهد داشت این هزینه در سال 2015 حدود 3 تریلیون دلار بود است. این هزینه‌ها، نشان‌دهنده بزرگ‌ترین انتقال ثروت اقتصادی در تاریخ است، انگیزه‌های نوآوری و سرمایه‌گذاری را به خطر می‌اندازد و سود‌آورتر از تجارت جهانی همه داروهای غیرقانونی عمده خواهد بود.

   کرونانوشت/ استفاده از ژتون‌های دیجیتال با هدف کاهش اثرات ویروس کرونا در چین

   کرونانوشت/ استفاده از ژتون‌های دیجیتال با هدف کاهش اثرات ویروس کرونا در چین

   بر اساس اطلاعات اداره ملی آمار جمهوری خلق چین، در دو ماه ابتدایی شروع همه‌گیری ویروس کرونا در این کشور، که بدترین دوره همه‌گیری در چین محسوب می‌شود، فروش خالص کالاهای مصرفی در این کشور بیش از 20 درصد کاهش یافت. به همین دلیل، رونق‌بخشی به فعالیت‌های اقتصادی از مجرای تحریک مصرف داخلی به اولویت اول دولت‌های محلی در این کشور تبدیل شد. بر این اساس، در برخی از شهرهای مهم چین، دولت‌های محلی با همکاری سکوهای تجارت الکترونیکی در حال پرداخت میلیاردها یوان کمک هزینه به شهروندان به شکل ژتون‌های دیجیتالی هستند.

   کرونانوشت/ بازار سرگرمی‌های آنلاین فرصتی جهت سرمایه‌گذاری در دوران شیوع کرونا

   کرونانوشت/ بازار سرگرمی‌های آنلاین فرصتی جهت سرمایه‌گذاری در دوران شیوع کرونا

   با شروع شیوع ویروس در کشورهای مختلف جهان، رستوران‌ها، پارک‌ها، هتل‌ها، موزه‌ها و سایر تفریحات و سرگرمی‌ها تعطیل و بسیاری از رویدادهای فرهنگی و ورزشی لغو شده است. تمامی دولت‌های درگیر ویروس کرونای جدید (کوید-19) از افراد خواسته‌اند به‌منظور جلوگیری از شیوع و گسترش ویروس در خانه بمانند و این امر بسیاری از صنایع را با رکود مواجه کرده است. در این میان یکی از صنایعی که با تقاضای رو به رشد مواجه شده و فرصت مناسبی جهت سرمایه‌گذاران فراهم آورده است، صنعت بازی و سرگرمی‌های آنلاین بوده است. آمارها نشان می‌دهد در دوران شیوع ویروس کوید-19، بازی آنلاین، مشاهده فیلم‌های آنلاین، نمایش‌های تلویزیونی و فیلم‌های کوتاه رشد چشمگیری را تجربه کرده است.

   کرونانوشت/ نقد سامانه‌های توزیع ملزومات بهداشتی مقابله با شیوع ویروس کرونا

   کرونانوشت/ نقد سامانه‌های توزیع ملزومات بهداشتی مقابله با شیوع ویروس کرونا

   شیوع سریع کویید ۱۹ در جهان موجب جهش ناگهانی تقاضای بعضی کالاها در همه جای دنیا شده است و این امر در کنار مداخله مخرب سوداگران، فشار مضاعفی به شبکه توزیع کالا وارد کرده است و افراد زیادی در تامین حداقل‌های لازم برای حفاظت از سلامتی خود با مشکل مواجه شده‌اند. برای اطمینان از توزیع درست و به‌هنگام کالاها به متقاضیان واقعی در کشور چند سامانه توزیع ملزومات بهداشتی مقابله با شیوع ویروس کرونا در بعضی استان‌های محدود ایجاد شده است.

آدرس: تهران، میدان آرژانتین، خیابان بیهقی، نبش خیابان شانزدهم غربی، پلاک 20
کد پستی: 1515674311
تلفن: 86121084
پست الکترونیک: csri@majazi.ir